DC Motor Tamiri

DC Motor Tamiri

DC motor, düz akım elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinedir. Motorun içinde yer alan sargılara elektrik akımı uygulandığında, yine motorun içerisinde bulunan sabit mıknatıslara zıt yönde oluşan manyetik kuvvetin etkisi ile hareket etme prensibine dayanır.

DC Motor Çeşitleri Nelerdir?

Fırçalı DC Motor: Bu motor içlerinde bulunan bobin sarmallarına fırça yardımıyla temas ederek elektrik akımı iletirler ve bu sayede akım bobinlerden geçerek mıknatıslar arasında bir elektromanyetik alan oluşturarak motorun hareket etmesini sağlamaktadır. Bu motor çeşidi temel çalışma prensibine sahip olmakla birlikte en basit yapıya sahip olan motorlardır.

Fırçasız DC Motor: bu tür DC motorlar yapı itibariyle AC motorlara benzemektedir. AC senkron motor yapısına benzer yapıya sahiptirler. Bu motorlar rotar kısmında güçlü mıknatıslar kullanmaktadır. Statorda bobin sargıları bulunmaktadır. Fırçasız DC motorlar günümüzde yaygın olarak birçok sektörde kullanılmaktadır. Robotlarda, oyuncaklarda, teyplerde, RC arabalarda, dronlarda, yazıcılarda ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Şönt DC Motor: Bu motorlar DC motor çalışma prensibinde çalışmaktadır. Bu tür motorlarda bobinde bulunan rotor sargılar ve stator sargılar paralel bir şekil bağlanmıştır. Şönt motorlar hızlı ve kararlı yapısından dolayı birçok sektörde kullanılan motorlar türleridir. Şönt motorlar; kayış tahrikli uygulamalarda, konveyörlerde ve buna benzer bir çok alanda kullanılmaktadır.

Seri DC Motorlar: Bu motorlar fırçalı DC motorlara çok benzemektedir ve yanı çalışma prensibine sahiptirler. Seri DC motorların bobin sarımları daha az ve bu sarımda kullanılan bakır kablo daha kalındır. Bu nedenle üzerinden daha fazla akım geçer ve buda motorun daha hızlı çalışmasını sağlar.

Kompunt DC Motor:  Bu motorlar seri motor ve şönt motorun birleşmesinden meydana gelen bir motor türüdür. İçerisinde hem seri hem de paralel sarmal bulunmaktadır. Bu yapıyla sönt yapısıyla hız kontrolü yaparken seri yapısı ile motorun torkunu arttırmış olmaktadır.WhatsApp
Call Now Button