Kısa Devre Nedir ?

Kısa Devre Nedir ?

Kısa Devre Nedir ?

Elektronikle uğraşanların çok duyduğu bir terimdir aslında “kısa devre” peki aslında nedir bu kısa devre?

Bir Elektronik devre olarak açıklamak gerekirse kısa devre , elektrik akımının izlemesi gereken yolu en kısa yoldan tamamlamasına denir , yani aslında akım bozulan bir komponent üzerinden – (eksi,Şase) polariasyona en kısa yolsan ulaşmasıdır , bir baraj düşünün suyun göle ulaşması için kapaklarını açmanız gerekirken ,siz kapaklardan herhangi birine bir delik açarsanız kapaklar açılmadan göle ulaşır işte kısa devre de böyle bir durumdur.Akım , Empedansı (direnci) en az olan yolu tercih edeceği için en kısa yoldan şaseye ulaşacaktır.  Dolayısıyla Devre üzerinde çalışmak için direnç göstermesi gereken hiçbir komponent çalışmayacaktır( en basitinden lamba vs..)

Kısa deve neden olur ?

1.Komponent yorgunluğu  , kullanılan her komponentin ( Direnç , Kapasitör,diyot,trsansistor vs..) belli bir çalışma ömrü vardır, komponentin çalışma ömrünü tamamlaması en sık görülen kısa devre arızasıdır.

2.Çalışması gereken komponentler akım , gerilim ,sıvı vs.. gibi sebeplerden dolayı çalışmayarak devre üzerindeki direncin kaybolması.

3.Kablo yalıtımın kaybolması.

4.Sistemin bir şekilde Şase ile teması ,akımın yükselip sistemin kısa devre olmasına neden olur.

 

Kısa devre Onarımı yapılmış bir laptop anakart videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Kısa devre Sonucunda Neler Olur ?

1.Devre üzerinde bir çok komponent zarar görür.

2.Devreye Elektrik sağlayan kablolar ısınarak yanar ve zarar görür.

3.Hattadaha büyük elektrik panolarında yangına sebep olabilir.

 

Kısa devre sadece elektrik panolarında ya da endüstriyel elektronikte olmaz küçük voltajlarla beslemesi yapılan elektronik devrelerde de kısa devre en popüler arızadır , Laptop anakart kısa devre olabileceği gibi bir Pc anakrt kısa devre de olabilir.

Artıbir Elektronik te laptop Kısa devre arızası dahil diğer arızalarda 6 ay garantili olarak onarılmaktadırCall Now Button
WhatsApp