Osiloskop

Osiloskop

 

OSİLOSKOP

 

Osiloskop gerilim, frekans ve akım gibi elektriksel değerleri zamana bağlı olan değişimleri cihaz üzerinde zaman ve genliğini aynı anda tespit ederek sinyalleri grafik (dalga) şekline dönüştüren ve gösteren bir ölçü aletidir. Osiloskop zaman aralığı, yükselme süresi ve oluşan sinyalin bozulması hakkında bilgileri gösterir. Osiloskoplar elektronik laboratuarı veya alan test elektroniği donanımları için önemli bir araçtır.

 

Elektriksel sinyalleri grafik (dalga) şekline dönüştüren ölçü aleti zamanı temsil eden iki boyutlu bir ızgara üzerinde değişen sinyal voltajlarını gözlemleyerek elektronik devrelerde meydana gelen herhangi bir problemi görmeyi çok daha kolaylaştırır.

 

Osiloskopun Çalışma Prensibi
Bir osiloskopun işlevi, elektrik sinyallerinin bir tür ekran üzerinde gösterebilmektir. Katod ışını tüpünde meydana gelen elektron ışınları fosfor adı verilen özel kimyasal ile kaplanmış ekrana ışınlar her vurduğunda fosforlar aydınlanarak ekranda görüntü oluşmasını sağlar. Çok kısa sürelerde elektron ışınları osiloskobun ekranınına yayılarak ölçtüğümüz elektriksel değerleri görebileceğimiz grafiklere dönüştürür.

 

Çalışma modunda dikkat etmemiz gereken nokta, ölçülen elektrik sinyalleri X eksenide(yatay eksen) süreyi gösterir ve Y eksende ise (dikey eksen) genliğini göstermektedir. Bu şekilde, bir osiloskop üzerinde öngörülebileceği gibi elektronik bir dalga formu görülebilir.

 

Osiloskop Devreye Nasıl Bağlanır: Osiloskop multimetre den voltaj ölçer gibi devreye paralel bağlanır.

 

Osilaskop ile Hangi Değerler Ölçülebilir ?
Faz farkı
Frekans
Diyot, transistör gibi yarı iletken elemanların karakteristikleri
Kondansatörün şarj ve deşarj eğrileri
AC ve DC gerilim değerleri
Değişen elektriksel büyüklüklerin dalga şekilleri
Devreden geçen akımCall Now Button
WhatsApp