Servo Motor

Servo Motor

Servo motor, mekanizmadaki hareket kontrolünü hatasız bir şekilde yapması için kontrol edici bir düzenektir. Servo motorlar bir sistem içerisinde aniden oluşan hataların kısa sürede tespit edilmesine olanak sağlar. Endüstriyel uygulamalarda pozisyon kontrolü genellikle servo motorlar kullanılarak yapılmaktadır.

İçerisinde motorun hareketini sağlayan bir DC motor bulunmaktadır. Bu motorun dışında bir dişli mekanizması, potansiyometre ve bir motor sürücü devresi bulunmaktadır. Potansiyometre, motor milinin dönüş miktarını ölçmektedir. Servo içerisindeki DC motor hareket ettikçe potansiyometre döner ve kontrol devresi motorun bulunduğu pozisyon ile istenilen pozisyonu karşılaştırarak motor sürme işlemi yapar. Genellikle çalışma açıları 180 derece ile sınırlıdır, 360 derece çalışma açısına sahip özel amaçlı servo motorlarda mevcuttur. 4.8-6V gerilim ile çalışmaktadırlar. 7.4V ve daha yüksek gerilimle çalışan servolar da bulunmaktadır.

Servo motorlar  çeşitlerine göre kendi içlerinde ayrılmaktadır. Genel olarak AC Servo ve DC Servo olarak ikiye ayrılırlar.

DC Servo Motor Çeşitleri

DC servo motor yabancı uyartımlı DC motorlar yada kalıcı mıknatıslı DC motorlardır. Servo sistemde çalıştığı zaman, motor alan veya rotor kontrollü olabilir ve ya gerilim kaynağından yada akım kaynağından beslenir. Her kombinasyon farklı tork hız karakteristiği sunar. Bunların bağlantıları DC servo motor çeşitleri olarak adlandırabilir. Bunlar:

  • Alan Kontrollü-Sabit Rotor Gerilimli Beslemeli
  • Alan Kontrollü-Sabit Rotor Akım Beslemeli
  • Rotor Kontrollü-Sabit Alan Beslemeli
  • Seri Ayrık Alanlı Servo Motorlardır

 

AC Servo Motorlar 

AC servo motorların güçleri birkaç Watt’an birkaç yüz Watt’a kadar olabilir. DC servo motorlar, yüksek güçlü uygulamalarda kullanılır. Günümüzde, AC servo motorlar hem düşük hem de yüksek güç uygulamalarda kullanılır. AC motorların yapıları basit ataletleri düşüktür. Ancak, genel olarak doğrusal olmayan özellik gösteren ve yüksek manyetik bağa sahip motorlardır. Ayrıca moment-hız karakteristikleri DC servo motorlarınki gibi ideal değildir, bunların yanı sıra AC servo motorları aynı boyuttaki DC servo motor ile karşılaştırıldıkları zaman daha düşük momente sahiptir.

İki-Faz Servo Motor

Kontrol sisteminde kullanılan çoğu servo motor AC servo motorlar, iki faz sincap kafesli asenkron motorlardır. Frekansları normal olarak 60 Hz veya 400 Hz olabilir. Yüksek frekans hava yolu sitemlerinde kullanılmaktadır.

Üç Fazlı Servo Motorlar

DA servo motorlar, yüksek güç servo sistemlerin uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Yüksek-güç sistem uygulamalarında üç-fazlı asenkron motorun servo motor olarak kullanımı üzerine yapılan araştırmalar başarıya ulaşmış ve üç fazlı asenkron motor yüksek-güç uygulamalarında hızlı bir şekilde yerini almıştır. Üç fazlı asenkron motor yapı olarak dayanıklı olmakla beraber doğrusal olmayan bir özelliğe sahiptir ve bundan dolayı kontrolü karmaşıktır.Call Now Button
WhatsApp