VFD (HIZ KONTROL ) Sürücüler

VFD (HIZ KONTROL ) Sürücüler

VFD, AC motorunun değişken hızda (diğer parametrelerin yanı sıra) çalışmasını sağlamak için kullanılan Değişken Frekanslı Sürücü (AC Sürücüler ve İnvertörler olarak da bilinir) için kısaltılır. Bu, bu makaledeki tüm güncel tartışmalarda kullanılan tanımdır. Temel bir VFD sistemi genellikle bir AC motor, bir kontrolör ve bir operatör arayüzünden oluşur.

AC motorlar için VFD, AC motorların kullanımını tekrar ön plana çıkaran yenilik olmuştur. AC endüksiyon motor, hızlandırmak için kullanılan voltajın frekansını değiştirerek hızını değiştirebilir. Bu, bir AC motora uygulanan voltaj 50 Hz ise (Çin gibi ülkelerde kullanılır), motorun nominal hızında çalıştığı anlamına gelir. Frekans 50 Hz üzerine çıkarsa, motor nominal hızından daha hızlı çalışır ve besleme voltajının frekansı 50 Hz’den düşükse, motor nominal hızından daha yavaş çalışır. Değişken frekanslı sürücü çalışma prensibine göre, endüksiyon motoruna sağlanan voltaj frekansını değiştirmek için özel olarak tasarlanmış elektronik kontrolördür.

 

 

 

 

Yukarıda: VFD üç ayrı bölüm olarak gösterilir: doğrultucu (AC’nin DC’ye dönüştürüldüğü yer); filtreleme için kapasitör ve indüktörü içeren DC ara devresi. Üçüncü bölüm, DC’nin üç fazlı AC’ye geri döndürüldüğü DC-AC dönüştürücüsüdür.

VFD, standart AC endüksiyon motorlarına bağlanır ve DC sürücüler ilkelerine benzer şekilde ayarlanabilir hız, tork ve beygir gücü kontrolü özelliklerine sahiptir. VFD’ler, AC sincap kafesli endüksiyon motorlarını DC muadilleri kadar kontrol edilebilir ve verimli hale getirmiştir. AC endüksiyon motor hızı, motor kutuplarının sayısına ve uygulanan gücün frekansına bağlıdır. Motorun statorundaki kutup sayısı arttırılabilir veya azaltılabilir, ancak bunun sınırlı bir faydası vardır. Çin’deki güç kaynağının AC frekansı 50 Hz’de sabit olmasına rağmen, güç elektroniğindeki gelişmeler frekansı değiştirmeyi ve asenkron motorun farklı hızlarda çalışmasını pratik hale getirir.

Üç fazlı motorlar genellikle tercih edilir, ancak bazı tipte tek fazlı motorlar, tek fazlı değişken frekanslı sürücülerle kullanılabilir. Sabit hızlı ana voltaj çalışması için tasarlanmış motorlar sıklıkla kullanılır, ancak standart motor çalışmalarındaki bazı geliştirmeler daha yüksek güvenilirlik ve daha iyi performans sunar. Basitleştirilmiş bir VFD çalışma prensibi şeması aşağıda gösterilmiştir. Denetleyicinin üç ana bölümü aşağıdaki gibidir: Dönüştürücü-Gelen üç fazlı AC gücünü düzeltir ve DC’ye dönüştürür.WhatsApp
Call Now Button