Encoder Tamiri

Encoder Tamiri

Encoder (Sinyal Üretici) milin dönme ya da ötelenme hareketine karşılık, sayısal(dijital) bir elektrik sinyali (kare ya da sincos dalga) üreten elektromekanik bir cihazdır.

Encoder çeşitleri olarak Rotary Encoderler,Incremental Encoder, Analog Encoderler, Rezolverler (Analog Kodlayıcı), Lineer encoderler olarak çeşitlere ayrılmaktadırlar.

Encoderler sinyal üreterek motorların dönüş yönlerinin belirlenmesi,  hız kontrolü sağlanması ve sayısal veriler alma gibi işlemleri vardır.Bu sebeple tamiratında ince titizlik gösterilmesi gerekmektedir. Encoder tamirlerinde test cihazları ile saydırılarak sinyal kanalları test edilip gönderilmektedir. Deneyimli çalışanlarımız ile titizlikle tamiratı yapmaktayız.

Endecor Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Enkoder ayarı için ilk önce rotorun bulunduğu pozisyon hakkında bilgi sahibi olunur.
  • Belirli bir devirde döndürülür ve aynı anda encoderin üretmiş olduğu işaretler kontrol edilir.
  • Burada oluşan elektrik enerjisinden doğan işaretler incelenir  ve rotorun üretmiş oldu işaretler ile enkoderinkiler, yine motorun yapısına göre bazen aynı fazda bazen farklı fazda olacak şekilde, kontrol edilir
  • Rotor ve enkoder döndürülmek süretiyle işaretlerin istenilen yere gelmesi sağlanır ve böylece enkoder mühürlenmek suretiyle, motor ve enkoder toplanmış olur.


Call Now Button
WhatsApp