Servo Sistem Nedir?

Servo Sistem Nedir?

Hatayı algılayarak bir geri besleme ünitesine gönderen ve bu üniteyle hatayı gideren ya da denetleyen sisteme servo sistem denir.

Çalışma Şekli: Servo motor miline bağlı olan bir sayaçla (enkoder veya resolver) dönüş yönünü, hızını ve dönüş açısını ve bulunduğu posizyonu sürekli kontrol ederek servo sürücüsüne sinyal gönderir ve sürücüye gelen sinyallere göre servo motora komut verir ve geri besleme sinyali ile kontrol edilir. Normal servo motorlar 0 ile 180 derece arasında açısal hareketleri kontrol eder.

AC ve DC Servo Motorlar
Dc Servo Motor daha küçük yüklerde kullanılan DC kaynaklı fırçalı motorlardır. Fırça ve komitatorlu yapısından dolayı hem boyları uzun hemde bakımları zordur ve kalkış momentleri fırçalı motorlara göre daha küçüktür.

Ac Servo Motorlar daha fazla yük tork ve hız gerektiren durumlarda genelde sanayide kullanılan servo motor çeşididir. İçerisinde fırça ve kollektor olmadığından boyları daha da kısadır.

Motor Kontrol Elemanları
Encoder: Encoder bağlı olduğu motor milinin hareketine karşılık sinyal üreten sayısal (dijital) bir elektrik (pulse) sinyali üreten elektromekanik bir cihazdır. Ayrıca bağlanan milin mevcut konumlarını izlemek ve geri bildirim sağlayan bir algılama cihazıdır. Kodlayıcı konum, sayı, hız veya yönü belirlemek için kullanılabilen bir geri bildirim sinyali gönderir. Genellikle servo motor, robot, hareketli kamera, cnc tezgahları, otomasyon gibi bir çok kullanım alanları vardır. Doğrusal ve döner olmak üzere ikie ayrılır.

Encoder Çeşitleri ve Çalışma Şekilleri

Encoderler , sinyal oluşturmak için farklı teknolojiler kullanır. Bunlar manyetik, mekanik, dirençli ve optiktir. En çok kullanılan ise optik olanıdır. Optik algılamada, kodlayıcı ışık kesintisine dayalı olarak geri bildirim sağlar. Encoder şaftının bağlantı şekillerine göre; Delik Milli Tip (Hollow Shaft Encoder) ve Milli Tip (Shaft Encoder) iki çeşittir.Sinyal algılama da manyetik ve optik algılamalı olarak iki çeşittir. Pozisyon konum belirlemede Mutlak (Absolute Encoder) ve Artımsal (Incremental Encoder) olarak iki çeşittir.

Mutlak Encoder: Encodera güç verildiği anda dönen mile göre dijital bit dizileri şeklinde birbirine benzemeyen çıkışlar vererek konumu belirler. Enerji kesilse dahi en son ki konumunda kalır.Ve tekrar enerjilenince kaldığı konumdan işlemine devam eder.

Artımsal Encoder: Dönen mil için sürekli kare sinyal üreterek bulunduğu konumu bilgilendirmede ve sayma işlemlerinde kullanılır. Bu tip encoderlar mutlak encoderlardan farkı enerjilendikleri andan itibaren bulunduğu konumu 0 olarak kabul eder; ve bu değerin üstüne işlem yapar. Bu tip encoderler endüstriyel robotlar, cnc tezgahlarda, antenler, medikal cihazlar, paketleme makinaları deri işleme makinaları, şişeleme makinalarında vb alanlarda kullanılır.

Encoder Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Puls Sayısı: Encoderin her dönüşte üretilen puls sayısı öğrenilmeli
 • Besleme Gerilimi: 5VDC., 5-30VDC, 11-24VDC. vb
 • Çıkış Gerilimi: besleme geriliminden farklı çıkış gerilimi veren encoderler vardır. Bu yüzden *kullancağımız cihaza göre çıkış gerilimi önemlidir
 • Referans Çıkışının Genliği
 • Fiziksel Özellikler Gövde Çapı / Gövde Uzunluğu
 • Malzemesi: ABS, alüminyum, çelik vb. tamamen çalışma ortam koşullarına bağlı olarak.
 • Milli mi? / Delik Milli mi
 • Bağlantılar(Kablolu / Soketli)
 • Soket / Kablo Çıkış Yönü (Eksenel / Yandan Çıkışlı)
 • Soket Tipi / Kablo Damar Sayısı ve Uzunluğu
 • Koruma Sınıfı

 

Resolver
Resolver CNC otomasyon endüstrisinde servo motorların konum ve pozisyon bilgilerinin takibi için kullanılan bir feedback elemanıdır ve döner transformatörün manyetik alana etkisi prensibi ile çalışır. Resolver kelime anlamıyla çözücü veya çözümleyici anlamına gelmektedir. Burada çözümlemekten kasıt motor mili hareketinin elektriksel anlamda çözümlenmesi ve elektronik devrelerde kullanılabilecek sinyaller halie dönüştürülmesidir.Call Now Button
WhatsApp